Mart 2015 Gök Olayları

Forumlar: 

Mart ayında hangi gök olayları olacak. Güneş tutulması, ay tutulması, meteor yağmuru, Mars, Jüpiter, Venüs, Merkür, Satürn, Neptün, Uranüs ve Dünya ile ilgili gözlemler.

20 Mart 2015 Tam Güneş Tutulması:
Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu, Asya’nın batısı ve Atlantik Okyanusu’nun kuzeyinden gözlenebilecek.

Merkür: Ayın ortalarına kadar sabahları gündoğumuna yakın saatlerde doğu ufkunda gözlenebilir. Parlaklığı geçen aya göre biraz daha artmış olan Merkür’ü görebilmek için ufku açık, temiz bir havada gözlem yapmak gerekiyor. Ayın ikinci yarısında gezegen Güneş’e yakın olacak ve ufuktan fazla yükselmeyecek.

Venüs: Parlaklığıyla akşam gökyüzünü süslüyor. Ay boyunca gözlem için çok uygun konumda olacak ve Güneş battıktan 3 saat sonrasına kadar batı ufku üzerinde kalacak. Ayın başında Mars’ın yakınında olacak. Ancak günler ilerledikçe aralarındaki uzaklık artacak. 22 Mart’ta hilal evresindeki Ay’la yakın görünecek.

Mars: Ayın başında batıda Venüs’le yakın konumda bulunacak gezegen ayın son haftasına kadar yaklaşık iki saat gökyüzünde kalacak. Gökyüzünde Güneş’e doğru ilerlediği için son hafta gözlem süresi bir saate kadar azalacak.

Jüpiter: Gecenin büyük bölümünde gözlenebilen tek gezegen. Jüpiter, Güneş battığında doğudan yükselmiş oluyor. 2 ve 3 Mart gecelerinde Ay’la yakın görünecek olan gezegen Dünya’ya yaklaştığı için görece parlak ve teleskoplu gözlemciler için uygun. Jüpiter, ayın son haftasından itibaren gündoğumundan yaklaşık 2 saat önce batacak.

Satürn: Artık geceyarısından itibaren gökyüzünde ve gündoğumuna kadar gözlem için uygun konumda. Parlaklığını günden güne yavaş yavaş arttıracak olan gezegenin halkalarının konumu da teleskopla gözlem için uygun.

Ay:
5 Mart Dolunay
13 Mart Sondördün
20 Mart Yeniay
27 Mart İlkdördün

03 Mart Jüpiter ve Ay birbirine yakın görünümde
05 Mart Ay Dünya’ya en uzak konumunda (406.336 km)
12 Mart Satürn ve Ay geceyarısından sonra birbirine yakın görünümde
19 Mart Ay Dünya’ya en yakın konumunda (357.732 km)
20 Mart İlkbahar Ilımı (gece ve gündüz süreleri eşit)
21 Mart Venüs, Mars ve Ay günbatımında batı ufkunda birbirine yakın görünümde
25 Mart Aldebaran ve Ay birbirine yakın görünümde
30 Mart Jüpiter ve Ay birbirine yakın görünümde