Nasıl

Uzaktan Kumandalar Nasıl Çalışır?

Bir makineyi yanına gitmek zorunda kalmadan uzaktan kumanda edebilmek aslında ne büyük bir kolaylıktır, öyle değil mi? Biliyor musunuz eskiden televizyonlar (TV) uzaktan kumandalı değildi. O yıllarda bu kadar fazla kanal da yoktu ve izleyenler kanal değiştirmek için yerlerinden kalkıp TV'nin üzerindeki düğmelere basarak kanal değiştirmek zorunda kalırdı.

Sis Nasıl Oluşur?

Atmosfer, çeşitli gazların karışımından oluşur. Bunların arasında su buharı da vardır. Hava ne kadar sıcaksa, o kadar çok su buharını kaldırır. Nemli bir havayı soğutursak, belli bir dereceden sonra, hava su buharına doyar ve fazla su yoğunlaşmaya başlar. Sisi oluşturan, havada asılı duran su tanecikleridir. Sis genellikle durgun havalarda ve geceleri ortaya çıkar. Soğuk hava sıcak havadan daha ağırdır. Bu nedenle, eger hava durgunsa soğuk hava çöker. Sisin yere yakın bölgelerde oluşmasının nedeni budur.

Karadelikten Canlı Yayın İzle

Karadelikten Canlı Yayın Karadelikler, varlıklarını ortaya koyan dolaylı gözlemler sayesinde son 30 yıl süresince bilim kurgu malzemesi olmaktan çıkıp gökbilim ve kozmolojinin temel konuları arasına girdiler. NASA Televizyonu’nun (NTV) 6 Mart’ta başlattığı "Bir Karadelik’ten Canlı Yayı n" adlı video gösterisi de, ışığın bile kaçamayacacağı derecede güçlü kütle çekimine sahip karadelikler aracılığıyla orta okul ve lise öğrencilerinin ilgilerini ışık ve optik, elektromanetik tayf, kütleçekimi ve hareket, madde ve enerji konuları üzerinde yoğunlaştırmayı amaçlı yor.

Kanlı Ay Tutulması Sabaha Karşı Gözlenecek

Süper ay tutulması diğer bir ifadeyle kanlı ay tutulması. Süper ay tutulması denmesinin sebebi Ay'ın Dünya'ya en yakın olduğu zaman tutulmaya uğraması. Kanlı ay tutulması denmesinin sebebi ise; tutulma sırasında Ay yüzeyinin sırasıyla sarı-turuncu ve kırmızı renklere bürünmesi.

Yazın sonunu, sonbaharın başlangıcını simgeleyen ve 'Hasat Ay'ı' olarak da adlandırılan Ay'ın Dünya'ya en yakın noktaya ulaştığı anda tutulması, şimdiden heyecan uyandırmış durumda.

RSS - Nasıl beslemesine abone olun.