Biyoloji Terimleri

Biyoloji Terimleri

Entomoloji

Entomoloji genel olarak "Böcekler bilimi" anlamına gelir. Esas olarak, entomoloji zoolojinin bir dalı ise de yeryüzünde mevcut hayvan türlerinin 4/5' inden fazlasını oluşturan böcekler ekonomik önemleri nedeniyle de ayrı bir bilim olmuştur.

AB0 Kan Grubu Sistemi

İnsan kanındaki alyuvar antijenlerinin kan nakli için en önemli olan kısmı. İnsanlar kan grubu itibariyle A, B, AB veya 0'dan birine sahiptirler. Her gruptaki alyuvarlar sırayla A, B, AB antijenlerini taşırlar veya hiçbirini taşımazlar. Doğal antikorlar alyuvarlarda bulunmayan kan grubu antijenine karşı kanda mevcutturlar. Böylece A kan grubuna ait kişiler anti B, B grubundakiler anti A, 0 (sıfır) grubundakiler anti A ve anti B antijene sahip olup AB grubundakiler hiçbir antijene sahip değildirler.

Acarina (akarina)

Kürevî, bölünmemiş yapılı, küçük Arachnida - örümcek ve akrep- takımı. Olgunluk öncesi dönemde altı bacağı vardır (altı ayaklı larva). Her türlü çevrede yaşayan, dünya genelinde yaygın ve ekonomik önem arzeden bir gruptur. Birçoğu parazit hayat sürer (Kenefe sınıfı).

Sayfalar

RSS - Biyoloji Terimleri beslemesine abone olun.