F.7.2. Hücre ve Bölünmeler

Sınıf: 

Bu ünitede öğrencilerin; hayvan ve bitki hücrelerini ayırt edebilmesi, hücre-doku-organ-sistem ve organizma ilişkisini kavraması amaçlanmaktadır. Ayrıca mitoz ve mayoz bölünme aşamalarını tanımlayabilmeleri, üreme hücrelerinin oluşumunu, mitoz ve mayoz arasındaki farklılıkları kavramasına ilişkin bilgi ve beceriler kazanmaları amaçlanmaktadır.

2019-2020 7.Sınıf MEB Örnek Sorular (Beceri Temelli)

2019 - 2020 Eğitim-Öğretim yılında 7. sınıf düzeylerindeki öğrencilerimizin yararlanması için Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Beceri Temelli Sorular 07.10.2019 tarihinde yayımlanmıştır. Ekli linklerden indirebilirsiniz...

2017-2018 Fen Bilimleri 8.Sınıf 1.Dönem 1.Yazılı Soruları

KOÇAK ORTAOKULU 2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI
FEN BİLİMLERİ DERSİ 8A SINIFI I.DÖNEM I.YAZILI SORULARI
Adı Soyadı: Numarası : PUANI:
Doğru Yanlış Soruları (Her doğru cevap 1 puan) 1x8=8 puan
[D][Y]
[ ][ ] Hücre bölünmeye başlamadan önce DNA kendini eşleyerek iki katına çıkar.
[ ][ ] Mayoz bölünme tüm canlı hücrelerde görülür.
[ ][ ] Üreme ana hücrelerinde mitoz bölünme ile üreme hücreleri oluşur.
[ ][ ] Mitoz bölünme sırasında gerçekleşen parça değişimi ile tür içi çeşitlilik sağlanmış olur.

8.Sınıf İnsanda Üreme Büyüme ve Gelişme Ders Notu 2

İnsanda Üreme, Gelişme ve Ergenlik

İnsanlar neden ürerler? Ürememizi sağlayan yapı ve organlar cinsiyete göre farklılık göstermekte midir? Üreme hücreleri ne zaman üretilmeye başlar? Bebek nasıl oluşur? Bebeğin anne vücudundaki gelişimi esnasında anne adayının nelere dikkat etmesi gerekir? Ergenlik dönemi ile üreme yapı ve organlarının nasıl bir ilişkisi vardır? Tüm bireylerde ergenlik aynı şekilde mi gerçekleşmektedir?

8.Sınıf Mayoz Bölünme Konu Özeti - Ders Notu

8.Sınıf Mayoz Bölünme Konu Özeti - Ders Notu
TEOG 1 ve TEOG 2'de bu konudan soru çıkacaktır. Detaylı ders notunu indirmek için aşağıdaki bağlantı adresini tıklayınız...
Ergenlik dönemiyle birlikte üretilmeye başlayan üreme hücreleri nelerdir? Bu hücrelerle vücudumuzun diğer hücreleri arasındaki farklılıklar nelerdir? Üreme hücreleri nasıl üretiliyor? Yeni doğan canlının kromozom sayısı ile ebeveynlerinin kromozom sayısı aynı mıdır? Mayozu, mitozdan ayıran özellikler nelerdir? Mayoz olmasaydı kromozomlarımızda ne gibi farklılıklar olurdu?

8.Sınıf Mitoz Bölünme Konu Özeti - Ders Notu

8.Sınıf 1.Ünite konusu olan ve aynı zamanda TEOG sınavında da hem TEOG 1 hem de TEOG 2 de çıkacak olan Mitoz Bölünme konusu özeti / ders notu.

Tek bir hücreden trilyonlarca hücresi olan bir organizmaya nasıl dönüşüyoruz? Hücrelerimiz neden ve nasıl çoğalıyor? Hayvan ve bitki hücrelerinin çoğalmaları arasında ne gibi farklılıklar var? Hücrelerin çoğalma çeşitleri nelerdir?

8.Sınıf DNA ve Genetik Kod Konu Özeti - Ders Notu

8.Sınıf TEOG'da çıkacak konulardan biri olan DNA ve Genetik Kod Konu Özeti - Ders Notu
DNA ve Genetik Kod
Göz renginiz, boyunuzun uzunluğu, ten renginiz, saçınızın kıvırcık ya da düz olması gibi bazı özellikleriniz anne ve babanıza benzer. Ancak bu benzerlikler genellikle bir veya birkaç özellikle sınırlı olup ailedeki bireylerden hiçbirinin diğerinin aynısı değildir. Bu anlamda her birey özeldir.

Her canlı kendi türünün temel özelliklerini taşır. Kendi türüne özgü temel özelliklerine göre diğer canlılardan ayırt edilir ve tanınır.

8.Sınıf Hücre Bölünmesi ve Kalıtım Ders Notları İndir

1.Ünite: Hücre Bölünmesi ve Kalıtım
4. DNA ve Genetik Kod
Bir bireyin atalarına benzeme eğilimine kalıtım (soyaçekim), atalarından aldığı ve kendinden sonraki nesillere aktaracağı özelliklere ( saç rengi, göz rengi…) de kalıtsal özellik denilmektedir. Bize ait kalıtsal özelliklerin çekirdekte saklandığını daha önceki yıllarda öğrenmiştik. Gelin hep beraber bu özelliklerin nasıl kuşaktan kuşağa aktarıldığını inceleyelim.

Sayfalar

RSS - F.7.2. Hücre ve Bölünmeler beslemesine abone olun.